Metoda MEDIDIET® Cztery fazy diety proteinowej MEDIDIET® 3. faza diety proteinowej MEDIDIET®

3. faza diety proteinowej MEDIDIET®

POWOLNE WPROWADZANIE DO DIETY WĘGLOWODANÓW, CZYLI 2 PROTEINOWE POSIŁKI MEDIDIET® + 2 „KLASYCZNE” POSIŁKI, Z KTÓRYCH JEDEN JEST JUŻ Z DODATKIEM W POSTACI ZIEMNIAKA, RYŻU LUB KROMKI RAZOWEGO CHLEBA ITP. + WARZYWA Z ROZSZERZONEJ LISTY + 1 OWOC.

WSKAZANIA: NASTĘPNA FAZA PO FAZIE 2 ALBO FAZA POŚREDNIA W PRZYPADKU KONIECZNOŚCI PRZERWANIA REŻIMU FAZY 2 (WYJAZD SŁUŻBOWY, URLOP ITD.) ALBO POCZĄTEK PROGRAMU DIETETYCZNEGO W PRZYPADKU OSÓB, O MINIMALNEJ REDUKCJI WAGI LUB Z PRZEWLEKŁYM STANEM CHOROBOWYM, KTÓRY NIE ZEZWALA NA RESTRYKCYJNĄ DIETĘ.

 

 • Faza 3 jest obowiązkowym etapem następującym po pierwszych dwóch fazach aktywnego chudnięcia. Poprzedza powrót do urozmaiconego jadłospisu a przede wszystkim do diety o standardowej ilości kalorii.
 • Faza 3 może być również stosowana jako przerywnik pomiędzy dwiema fazami odchudzania.
 • Faza 3 pozwala na powrót do urozmaiconej diety i jednocześnie „testuje” tolerancję organizmu na cukry, dlatego że właśnie w trakcie jej trwania wprowadza się z powrotem produkty skrobiowe czyli z wyższą zawartością cukrów (ziemniaki, ryż, pieczywo razowe itd.).

 

EFEKT JO-JO

Istota efektu jo-jo często błędnie rozumiana nie tylko przez pacjentów, ale także doradców dietetycznych. Chodzi w nim o to, że organizm, który długo „głodował” (na przykład w trakcie diety białkowej czy innej diety niskokalorycznej), w przypadku zbyt szybkiego powrotu do węglowodanów ma tendencję do tworzenia nowej tkanki tłuszczowej, jako zapasu energii. Czyni to, paradoksalnie, jeszcze przed uzupełnieniem łatwiej dostępnego źródła energii, którym są mięśnie.

W ten sposób u „wiecznie odchudzających się” osób nieustannie zwiększa się procent tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zmniejsza się wiara w możliwość jej zredukowania. Następuje u nich rozwój tzw. zespołu metabolicznego, ze szkodliwymi konsekwencjami dla ich zdrowia. Stąd jest już prosta droga do cukrzycy, dny moczanowej i przewlekłych chorób układu naczyniowego.

W praktyce, jedynym sposobem na uniknięcie efektu jo-jo jest bardzo powolny powrót do normalnego żywienia po skończeniu diety. Należy dać ciału czas na stopniowe zwiększanie metabolizmu. Dlatego niezbędne jest dostatecznie długie przestrzeganie zaleceń 3. fazy diety (= stopniowy powrót do węglowodanów*)

* Nagły wzrost podaży węglowodanów bezpośrednio po ukończeniu pierwszej lub drugiej fazy diety wywoła gwałtowne wydzielanie insuliny, która wspiera proces lipogenezy, czyli tworzenia nowej tkanki tłuszczowej. Insulina ma w ciele podwójne dzialanie: a) hipoglikemiczne – zwiększa użycie tkankowej glukozy, b) antylipolityczny - aktywnie hamuje uwalnianie rezerwy energii z tkanki tłuszczowej.

 

PRZYKŁAD TYPOWEGO DZIENNEGO JADŁOSPISU W 3 FAZIE DIETY MEDIDIET®

 

ŚNIADANIE

Niesłodzony napój (woda, słaba czarna herbata, herbaty ziołowe, słaba kawa lub substytut kawy). Można używać środków słodzących takich jak stewia lub sztuczne słodziki.

1 proteinowy posiłek MEDIDIET®

DRUGIE ŚNIADANIE 

1 owoc ALBO niskotłuszczowy jogurt

OBIAD

1 „klasyczny” posiłek z rozszerzonej listy poniżej

Dozwolone warzywa z rozszerzonej listy poniżej

PODWIECZOREK

duża szklanka wody mineralnej lub słabej herbaty

1 proteinowy baton (czy inny posiłek) MEDIDIET®

KOLACJA

1 „klasyczny” posiłek z 2. fazy + dozwolony dodatek*

* dozwolone dodatki: porcja ryżu albo roślin strączkowych ALBO 2 ziemniaki ALBO 2 kromki razowego chleba.

Ważne: Obiad można zamienić z kolacją, czyli w południe można zjeść posiłek z dodatkiem a na kolację tylko z warzywami, czy też odwrotnie.

 

DOZWOLONE RODZAJE WARZYW – ROZSZERZENIE PODSTAWOWEJ LISTY

Rodzaje warzyw, które można jeść od 3. fazy programu dietetycznego MEDIDIET® w nieograniczonej ilości (chyba że inaczej podano w nawiasach)

 • Pomidory (max 2 szt. dziennie)
 • Cebula, czosnek
 • Papryka (max 1 szt. dziennie)
 • Rzepa (max 1 szt. dziennie)
 • Oliwki (maksymalnie 5 szt. dziennie w sałatce)
 • Nasiona (dynia, słonecznik, itd.), maksymalnie 1 łyżeczka dziennie do sałatki

 

DOPUSZCZALNE RODZAJE BIAŁKA ZWIERZĘCEGO I ROŚLINNEGO W FAZIE 3 DIETY - ROZSZERZENIE PODSTAWOWEJ LISTY

Rodzaje białek zwierzęcych i roślinnych, które mogą być spożywane w 3 fazie diety białkowej MEDIDIET® (porcja 150 g, o ile nie wskazano inaczej w nawiasach):

 • 2 sztuki jaj (gotowane)
 • Stek z łososia (100 g)
 • Stek z tuńczyka (100 g)
 • Szczupak
 • Karp
 • Owoce morza

 

BATONY, ALKOHOL, OWOCE I JOGURT...

Proteinowe batony MEDIDIET® można w 3 fazie spożywać regularnie (jednak maksymalnie 1 baton dziennie) jako substytut jednego z proteinowych posiłków MEDIDIET®

W 3 fazie dopuszczalne są, ale nie więcej niż 2 razy w tygodniu, 2 uncje wina lub małe piwo, zawsze zasadniczo razem z posiłkiem. Mocne trunki do diety nie pasują.

Jeśli redukcja wagi przebiegała sprawnie i „zgodnie z planem”, można sobie pozwolić w trzecim etapie na 1 owoc (lub odpowiednio po jednym kawałku, na przykład, arbuza, 5 truskawek, etc.) ALBO 1 niskotłuszczowy jogurt na drugie śniadanie.

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE W DRUGIEJ FAZIE

 • Pod terminem „dodatki” nie kryją się niestety pierogi, czy też wiele typowych polskich smakołyków jak kluski czy też smażone ziemniaki. Te muszą zniknąć z naszej diety na zawsze. Słowa „węglowodany” czy też „cukry” nie znaczą także białego cukru, deserów, lodów ani czekolady (proteinowe niskocukrowe słodycze tj. MEDIDIET® są lepszym wyborem). Podobnie, biały chleb musi być na stałe zastąpiony chlebem pełnoziarnistym i ciemnym.
 • Niezastosowanie się do wytycznych odnośnie codziennej aktywności fizycznej (jazda na rowerze, bieganie, pływanie, ćwiczenia).
 • Nieprzestrzeganie konieczności regularnych posiłków 4 razy dziennie.

 

 

PODSUMOWANIE 3. FAZY

To proste: 3 etap w przypadku większości pacjentów można scharakteryzować w następujący sposób:

2 proteinowe produkty MEDIDIET® (nie trzeba przestrzegać proporcji 1:1 między słodkimi a słonymi daniami) plus

2 „klasyczne” posiłki z listy (jeden bogatszy, z dodatkiem, drugi mniejszy z fazy 2.), dozwolone rodzaje warzyw z rozszerzonej listy (1x dziennie łyżka dobrej jakości oleju), 1 owoc lub niskotłuszczowy jogurt na drugie śniadanie plus

dużo płynów (minimalnie 1,5 l dziennie) plus

suplementy diety MEDIDIET® według zaleceń terapeuty (zazwyczaj połowa dawki w porównaniu do 2 fazy).

 

CO NASTĘPUJE PO 3 FAZIE?

Po 3 fazie następuje obowiązkowa faza 4, która powinna być przestrzegana już zawsze.

Opis 3. fazy do ściągnięcia 3. FAZA (PDF)