Metoda MEDIDIET® Cztery fazy diety proteinowej MEDIDIET® 1. faza diety proteinowej MEDIDIET®

1. faza diety proteinowej MEDIDIET®

ZAMIANA 4 „KLASYCZNYCH” POSIŁKÓW NA 4 DANIA PROTEINOWE MEDIDIET® + DOZWOLONE WARZYWA.

WSKAZANIA: DUŻA REDUKCJA (15 KG I WIĘCEJ) U ZDROWYCH PACJENTÓW.

 

 • W kwestii zmniejszenia masy ciała faza ta jest najskuteczniejsza i rozpoczyna się wyznaczeniem przez pacjenta i dietetyka racjonalnego celu, czyli wagi, którą dany pacjent chce osiągnąć.
 • Możecie liczyć na to, że w ciągu 10 dni stracicie w pasie 3–4 cm, a w ciągu miesiąca do 7 kg masy ciała!

 

PRZYKŁADOWE DZIENNE MENU DLA 1. FAZY DIETY PROTEINOWEJ MEDIDIET®

ŚNIADANIE

Niesłodzony napój (woda, słaba herbata czarna, herbata ziołowa, słaba kawa albo substytut kawy), posłodzić można stewią lub „sztucznym” słodzikiem. 

1 proteinowy posiłek MEDIDIET®

OBIAD

1 proteinowy posiłek MEDIDIET®

Dozwolone warzywa (do wyboru z listy, zamieszczonej poniżej).

PODWIECZOREK

Duża szklanka wody mineralnej lub słaba herbata

1 proteinowy posiłek MEDIDIET® (jeśli zdecydujecie się na baton proteinowy, możecie wybrać tylko typ przeznaczony dla fazy 1.)

KOLACJA

1 proteinowy posiłek MEDIDIET®

Dozwolone warzywa

 

Jeśli waga początkowa wynosi ponad 80 kg, to można, za zgodą dietetyka zjeść w ciągu dnia jeden dodatkowy posiłek proteinowy MEDIDIET®. 

Dozwolone rodzaje warzyw można jeść nie tylko razem z białkowym posiłkiem w południe i wieczorem, ale również o każdej porze dnia.

Należy pamiętać, że trzeba regularnie pić odpowiednią ilość płynów (kawa, herbata, niesłodzona woda mineralna/ najlepiej niegazowana lub tylko lekko gazowana) w ilości co najmniej 2 litrów dziennie!

 

RODZAJE WARZYW DOZWOLONYCH W FAZIE 1. I PIERWSZEJ POŁOWIE FAZY 2.

 

Podczas fazy .1 i pierwszej połowy fazy 2. diety proteinowej MEDIDIET® można jeść tylko poniższe warzywa. 

 • Karczoch
 • Bakłażan
 • Brokuły
 • Seler korzeniowy i naciowy
 • Cukinia
 • Cykoria
 • Zielona fasolka
 • Koper włoski
 • Grzyby - pieczarki, boczniaki, grzyby leśne, shiitake
 • Szparagi
 • Kalafior
 • Kapusta (także kiszona)
 • Ogórek
 • Roszponka
 • Por
 • Rukola
 • Biała rzodkiew
 • Rzodkiewka
 • Rukiew wodna
 • Sałata – wszystkie rodzaje sałaty
 • Kiełki soi i innych nasion (kiełki pszenicy, kiełki mango, soczewica, itp)
 • Szpinak
 • Dynia
 • Kapusta pekińska

 

Jedz warzywa w surowej postaci jako sałatki, przyprawiaj 1 łyżką dobrej jakości oleju lub oliwy (tylko 1 x dziennie), lub gotowane na parze lub w wodzie. 

Do przyprawiania warzyw mogą być stosowane wszystkie rodzaje suszonych przypraw, sok z cytryny, suszona cebula, czosnek czy ocet. Wiele jest jednak nieodpowiednich gotowych sosów (jogurtowy, ziołowy, grillowy, itp.), oraz i musztarda.

W ciągu pierwszych dwóch faz diety białkowej solimy więcej* (zamiast mniej). 

NASZA RADA: Wzbogać swoją sałatkę o dwa jajka ugotowane na twardo, z których wykorzystaj jednak tylko białka! Dają one sycący efekt, więc nawet po sałatce nie będziesz głodny! 

* Po zakończeniu diety wracamy do pierwotnego trybu, i solimy mniej niż więcej.

 

ZAKAZANE BEZWARUNKOWO

 • Wszystkie inne produkty, nawet jeśli wydają się „dietetyczne”, zwłaszcza wszelkiego rodzaju pieczywo (także pieczywo chrupkie czy wafle ryżowe), zboża, owoce, soki owocowe, wszystkie rodzaje produktów zawierających skrobię (ziemniaki, ryż, fasola), sery i jogurty, alkohol (w tym piwo i wino), niedozwolone warzywa itp.
 • Spożycie węglowodanów jest ściśle ograniczone, do słodzenia można używać słodzika dla cukrzyków (np. aspartam) lub ziołowych słodzików takich jak stewia.
 • Olbrzymi wybór potraw gwarantuje, że nigdy Wam one nie zbrzydną, ani się nie znudzą. Prostota i jasność zasad czynią z diety białkowej MEDIDIET® najłatwiejszy sposób zmniejszenia masy ciała.
 • Twój terapeuta zaproponuje Ci odpowiednią długość pierwszego etapu, biorąc pod uwagę wyznaczony cel i ilość kilogramów, które trzeba stracić. Zazwyczaj waha się ona pomiędzy 10 a 30 dniami.

 

PRZYGOTOWANIE DAŃ INSTANT (SASZETEK)

Słodkie dania „DESERY” przygotowuje się za pomocą szejkera, trzepaczki lub miksera, dodając zimną wodę do zawartości saszetki MEDIDIET®. W zależności od ilości dodanego płynu uzyskuje się albo konsystencję kremu albo napoju.
Posiłki o smakach owocowych odstawić przed spożyciem na 10 minut. W lecie można umieścić je w lodówce, a następnie zjeść jak zwykły jogurt.

Słodkie „CIEPŁE NAPOJE” przygotowuje się za pomocą szejkera, trzepaczki lub miksera, dodając gorącej (ale nie wrzącej) wody.

Słone posiłki „ZUPY” przygotowuje się się za pomocą szejkera, trzepaczki lub miksera, dodając gorącej (ale nie wrzącej) wody. Spożyć natychmiast po przygotowaniu. Możecie użyć wszystkich rodzajów przypraw i ziół aromatycznych do smaku.

Ciasto naleśnikowe i na omlety przygotowuje się, dodając wymaganą ilość zimnej wody, a następnie mieszając w blenderze lub za pomocą miksera. Smaż na gorącej patelni z dodatkiem kilku kropel oliwy z oliwek, jak tradycyjne omlety i naleśniki.

Podczas przygotowywania wszelkiego rodzaju żywności MEDIDIET® zwracaj uwagę na ilość wody odpowiednią dla danego posiłku! Nie dodawaj wody „na oko”!

 

RADY „CO ZROBIĆ, BY NIE POJAWIŁY SIĘ...”

Zawroty głowy i kurcze mięśni

Zawroty głowy mogą być spowodowane brakiem sodu. W związku z tym, nie zapominajcie dosalać dozwolonych warzyw. Podobnie, należy pamiętać, że w ciągu dnia w fazie 1. należy jeść co najmniej dwa słone posiłki.

Skurcze mięśni (drgawki i tym podobne), często związane są z brakiem magnezu i potasu, który trzeba dostarczać organizmowi zwłaszcza w 1 i 2 fazie diety białkowej MEDIDIET® w postaci suplementów MEDIDIET® POTAS i MEDIDIET® MAGNEZ. Jeśli pacjent używa tych dodatków regularnie od samego początku diety białkowej, problemy ze skurczami wystąpią bardzo rzadko. 

Osłabienie organizmu

Redukcja wagi oznacza dla organizmu pewien „deficyt” i podczas tego niedoboru, musi zacząć funkcjonować, czerpiąc z własnych zasobów energetycznych. Powinno się zatem, szczególnie podczas dwóch pierwszych faz programu MEDIDIET®, dostarczać „z zewnątrz” wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (czyli kwasów omega.) i witamin w postaci suplementów diety - MEDIDIET® MULTIWITAMINA i MEDIDIET® OMEGA.

 

RADY „CO ZROBIĆ, GDY POJAWIĄ SIĘ...” 

Zaparcia

Może to nastąpić w przypadku niedostatecznej konsumpcji warzyw. Jeśli to nastąpi, skupcie się na tym, by jeść odpowiednią ilość dozwolonych warzyw (szczególnie gotowanych) i pić dużo wody mineralnej. W przypadku ludzi, którzy cierpią na zaparcia przed przystąpieniem do diety, powinni oni używać naturalnych środków przeczyszczających. 

Ostry głód

Jeżeli dieta białkowa MEDIDIET® jest prawidłowo stosowana, głód ustępuje samoistnie do trzeciego dnia diety. Jeśli intensywny głód wciąż się pojawia, można zjeść miskę dozwolonych warzyw, popijając dużą ilością wody. Inną opcją jest dodanie do jadłospisu jednego dodatkowego posiłku proteinowego w saszetce MEDIDIET®. Jeśli natomiast nie jesteś głodny w ogóle, w żadnym razie nie pomijaj któregokolwiek z posiłków! Organizm traci masę ciała w oparciu o proteiny dostarczone pod postacią żywności białkowej MEDIDIET®!

Jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń, wystąpienie intensywnego głodu jest wręcz rzadkością. W razie potrzeby, można również znacznie zmniejszyć głód wprowadzając odpowiedni suplement diety MEDIDIET® APPETITE MODERATOR.

Ból głowy

Należy do rzadkich, ale możliwych objawów i może pojawić się w ciągu pierwszych dwóch tygodni od początku diety. Zwykle ustępuje bardzo szybko po podaniu konwencjonalnych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Nie zapomnij by spożywane warzywa dostatecznie solić! Bóle mogą być związane z brakiem sodu! 

Nieprzyjemny zapach z ust

Spowodowany jest wytwarzaniem się naturalnego acetonu w organizmie podczas diety białkowej MEDIDIET®. Obecność acetonu w wydychanym powietrzu jest świadectwem tego, że dieta jest prawidłowo przestrzegana. Jeśli nieprzyjemny oddech nam doskwiera, należy użyć odświeżacza w sprayu lub miętówki bez cukru.

 Niższy lub opóźniony spadek masy ciała

Nie sprawdzajcie swojej wagi w domu, polegajcie na ważeniu kontrolnym z terapeutą. Generalnie, w trakcie diety proteinowej MEDIDIET® nie powinniście się ważyć częściej niż 1 raz na tydzień.
W ciągu 10 dni poprzedzających miesiączkę u niektórych kobiet występuje zatrzymywanie wody w organizmie i tworzy się „obrzęk”. Zjawisko to może przez kilka dni maskować osiągniętą redukcję wagi. Zwykle pozornie mniejsza utrata masy ciała w tym okresie okazuje się być standardowa i wystarczy, że ustępuje hormonozależne zatrzymywanie wody w organizmie, wtedy znika także i obrzęk pseudo.
Jeśli to konieczne, zatrzymywanie wody w organizmie znacznie ograniczyć można, zażywając odpowiedni suplement diety, w tym przypadku MEDIDIET® DRAINER.

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W PIERWSZEJ FAZIE

 • Brak równowagi między słodkimi i słonymi posiłkami.
 • Niedostateczne spożycie protein w związku z poczuciem sytości („wystarczyły mi tylko trzy saszetki dziennie i nawet nie jestem głodny!”).
 • Wprowadzenie nieodpowiednich batonów do diety (w fazie 1. może być spożywany jako danie słodkie tylko jeden baton odpowiedni do fazy 1).
 • Nieprzestrzeganie reżimu przyjmowania płynów (w pierwszym etapie należy pić co najmniej 2 litry dziennie).
 • Słodzenie napojów cukrem lub miodem (używać można tylko stewii, aspartamu lub innego sztucznego słodzika).
 • Nieregularne przyjmowanie minerałów (potas, magnez) i innych ważnych substancji w postaci suplementów diety MEDIDIET® i wynikające z tego problemy fizyczne (kurcze łydek, bóle mięśni, itp).
 • Spożycie alkoholu (w pierwszej fazie niezbędna jest pełna abstynencja, 1 kieliszek dobrego wina jest dozwolony dopiero od trzeciego etapu!). 

 

PODSUMOWANIE 1. FAZY

To proste: pierwszą fazę można scharakteryzować w przypadku większości pacjentów następująco:

 • 4 preparaty białkowe MEDIDIET® (2 słone + 2 słodkie, jeśli baton, to tylko odpowiedni dla pierwszego etapu);
 • dopuszczalne rodzaje warzyw w nieograniczonych ilościach (1 x dziennie, doprawić je można łyżką dobrej jakości oleju roślinnego);
 • dużo płynów (co najmniej 2 litry dziennie);
 • suplementy diety MEDIDIET® zalecone przez Waszego dietetyka.

 

CO NASTĘPUJE PO 1 . FAZIE?

Po 1. fazie przechodzimy do obowiązkowej fazy 2, która musi trwać 2 razy dłużej niż faza 1.

Opis fazy 1. do pobrania FAZA 1 (PDF)

Sposób przygotowania posiłków instant (w saszetkach) do pobrania (PDF)